Assad: "Na území Sýrie málem vypukl přímý konflikt mezi Ruskem a USA"

31.05.2018

Syrský prezident Bashar Assad řekl, že Moskva odradila Západ od zahájení ničivého celostátního leteckého útoku minulý měsíc a věří, že Damašek téměř vyhrál sedmiletou válku navzdory pokračujícímu "zásahu" USA.

"Západ, vedený Spojenými státy a jejich loutkami v Evropě a v našem regionu, se pokoušejí a to buď podporou  terorismu, přivedením více teroristů do Sýrie nebo překážkou v politickém procesu, Sýrii dostat pod jejich kontrolu" řekl Assad reportérovi RT Muradovi Gazdievovi během rozhovoru v Damašku, přičemž uvedl, že bez vnějšího financování by jeho oponenti uvnitř země byli utlumeni do jednoho roku.


"Naším úkolem je, tento spor mezi jejich plány a našimi plány uzavřít," řekl Assad.

"Svět příběh o chemických zbraních v USA nespolkl"

Sýrský vůdce se však domnívá, že čím více se smrtící konflikt blíží ke konci, tím více se to snaží oponenti zvrátit, někdy až zoufale. Narážel tak na údajný útok Douma chemickými zbraněmi ("Je to v našem zájmu? Proč?", Ptá se),  byl to poslední západní pokus o rozmazání mezinárodního názoru - ale selhal.

"Řekli příběh, řekli lži a veřejné mínění po celém světě a na Západě to nespolklo, ale nemohli se stáhnout a dělat, že nic. Museli něco udělat, a to i v menším měřítku, "uvedl Assad, když narážel na společné nálety proti údajným syrským zařízením pro chemické zbraně, které provedly 14. dubna USA, Spojené království a Francie.

Assad říká, že Moskva také hrála roli při omezování vlivu Washingtonu a zasahování do tohoto regionu, a to oba obecně od jeho výzvy k pomoci Damašku v září 2015 a v tomto konkrétním incidentu.

"Rusko odradilo útoky většího rozsahu na Sýrii"


"Rusové veřejně oznámili, že zničí všechny  základny, které budou použity při spuštění raket, a naše informace - nemáme důkazy, máme pouze informace a tyto informace jsou důvěryhodné informace - že si mysleli o komplexním útoku po celé Sýrii, a proto hrozba přiměla Západ, aby zaútočil v mnohem menším rozsahu, "řekl syrský prezident.

Se západními "poradci" nasazenými společně s jejich zástupci v Sýrii Assad také poděkoval Rusku za to, že nevyvolá konfrontaci tváří v tvář s USA, která pracuje v těsné blízkosti jak ve vzduchu, tak i v terénu.

"Byli jsme blízko, abychom měli přímý konflikt mezi ruskými silami a americkými sílami, naštěstí se tomu vyhnulo, ne moudrost amerického vedení, ale moudrost ruského vedení to zastavila," řekl Assad Gazdievovi.

"Potřebujeme ruskou podporu, ale zároveň potřebujeme vyhnout se americké pošetilosti, abychom mohli stabilizovat naši zemi."

"Buď máte zemi nebo nemáte zemi"

Navzdory tomu, že chválí diplomatické úsilí mírového procesu v Astaně a zdůrazňuje vlastní snahu vlády získat sympatie a mysli tím, že obnoví pořádek v osvobozených oblastech a zahajuje proces usmíření, Assad říká, přesto je stále vybojovat nějaké vítězství na bojišti. Bez toho se to celé neobejde.

"Frakce jako Al-Káida, stejně jako ISIS, jako Al-Nusra a podobně smýšlející skupiny, nejsou připraveny na dialog, nemají žádný politický plán; mají jen tento temný ideologický plán, kterým má být jako jakákoli oblast řízená Al-Káidou kdekoli na tomto světě. Jediná možnost, jak se s těmito frakcemi vypořádat, je hrubá síla, "řekl Assad a zdůraznil, že nyní není možné ustupovat.

"Čím více eskalace, tím více se rozhodneme řešit problém, protože nemáte jinou možnost; buď máte zemi, nebo nemáte zemi, "řekl syrský prezident pro RT.