Facebook a twitter zpřísňuje pravidla pro politickou kampaň

25.05.2018

Dvě největší sociální sítě oznámily ve čtvrtek nové pravidla pro politickou reklamu a kampaň. 
Sociální sítě tak reagují na kritiku ohledně možnosti ovlivňování prezidentských voleb v USA.

Politická strana, organizace a jakýkoliv člověk, který povede politickou reklamu či kampaň na těchto sociálních sítích, bude muset ověřit svojí identitu.  


Facebook uvedl, že její nová pravidla budou platná již ve čtvrtek pro reklamy ve Spojených státech na Facebooku a Instagramu. V následujících měsících hodlá uplatňovat stejná pravidla na celém světě.
Twitter zatím nová pravidla neuvedl v platnost. Prosazovat je ale začne už během několika měsíců. Pravidla, která budou vyžadovat při volební kampani v USA i notářsky ověřený formulář o tom, že autor kampaně se nachází v USA, nikoliv třeba v Rusku. 


"Nemůžeme dovolit, aby cizí státní příslušníci manipulovali veřejným míněním odněkud ze světa"  

"Profilová fotografie, fotografie záhlaví a webové stránky musí být v souladu s její online přítomností a Twitter bio musí obsahovat webové stránky, které poskytují platné kontaktní informace," píše ve svém prohlášení Vijaya Gadde a Bruce Falck.

Twitter, který minulý měsíc uvedl, že pracuje na nových pravidlech pro politické reklamy, uvedl, že spolupracuje s neziskovou skupinou Ballotpedia, která pomáhá identifikovat  Twitterové kampaně kandidátů.

Oznámení společnosti Facebook uvedlo, že ověří identitu těch, kteří platili za reklamy - nejen pro kandidáty, ale i pro politické otázky - což někteří analytici tvrdili, že to bude obtížné prosadit.

"Od dnešního dne musí být všechny reklamy týkající se voleb na Facebooku a Instagramu v USA jasně označeny - včetně popisu" zaplaceného "od inzerenta v horní části reklamy", uvedl blogový příspěvek na Facebooku ředitel společnosti Rob Leathern.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg uvedl, že cílem nových pravidel je zjistit identitu abychom pomohli zabránit zásahům a dezinformacím ve volbách."

"Tyto změny vše neopraví, ale pro někoho bude mnohem těžší dělat to, co Rusové udělali během voleb v roce 2016" napsal Zuckerberg na své Facebook stránce.