Konec dolaru? Rusko a Čína přidává USA další starosti

18.06.2018

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský vůdce Si Ťin-pching na společném summitu podepsali deklaraci, ve které se dohodli na zvýšení poměru obchodu v národních měnách.

Dokument, který v pátek podepsali lídři obou zemí, předpokládá další posílení rusko-čínské spolupráce ve finančním sektoru, podporu růstu poměru národních měn v obchodních transakcích, investicích, financích a rozšíření spolupráce v oblastech, jako jsou platební systémy a pojišťovací služby.
Podepsaná dohoda zahrnuje posílení spolupráce v tradičních oblastech, jako jsou ropa, plyn, uhlí, elektřina, ale i obnovitelné zdroje a energetická efektivita. Prezidenti se rovněž zavázali hledat nové oblasti obchodní a ekonomické spolupráce. Podle nich objem vzájemného obchodu může letos dosáhnout 100 miliard dolarů.
Dokument rovněž předpokládá vynaložení úsilí pro harmonizaci strategií, programů a nástrojů pro rozvoj národních ekonomik a určitých průmyslových odvětví. Kromě toho strany chtějí vytvořit přívětivé podmínky pro ruské a čínské firmy a podpořit práci na velkých společných projektech.
15 % ruského zahraničního obchodu připadá na Čínu, což ji činí největším obchodním partnerem Ruska. V roce 2017 bilaterální obchod vzrostl o 31,5 % a dosáhl 87 miliard dolarů.
Loni podle ruské centrální banky se 9 % plateb za dodávky z Ruska do Číny uskutečnilo v rublech, zatímco v jüanech se realizovalo 15 % čínského exportu do Ruska. Pro srovnání - před třemi lety se pouze 2 % ruských dodávek do Číny uskutečňovala v rublech a 9 % čínských dodávek v jüanech.

Pro Ameriku je to tak další rána po odvetném zavedení cel Číny na americké zboží. USA si tak na sebe nejspíš sama upletla bič, když zavedla cla na americkou ocel v Evropě a dalších místech světa. 
Za zmínku také stojí zadluženost světových mocností. (Dole na fotce) 

Zdroj:finance.cz
Zdroj:finance.cz

Další články z rubriky svět:

Dlouho jsem přemýšlel, zda podobný článek napíšu nebo to nechám být. Po dnešku to beru jako svou povinnost. Pokud tu máme stránky, které neustále poukazují na jiné, že jsou rasistické nebo pro-ruské, ačkoliv se tam neříší nenávist pomocí dětí.,.. Průměrné návštšě
Rozhodně článek tohoto typu nechci psát pořád, nikdy by mě ai nenapadlo, že ho psát...

Obchodování s EU je téměř stejně špatné a nespravedlivé jako obchodování s Čínou, řekl prezident Trump Fox News, když si uvědomil, že Washington vydává své finance aby chránil své malé evropské partnery a oni se odvděčují tím, že dělají "strašné" věci.

Írán trápí velké sucho a tak se pověření úředníci spolu s meteorology snaží dopátrat proč. Katastrofální povětrnostní podmínky trápí Írán už několik měsíců. Íránský generál se domnívá, že Izrael stojí za změnou klimatu v jejich zemi. Meteorologové to ale vyvrací.

OSN odsoudila izraelské kroky k zastavení útoků Hamasu na hranicích v pásmu Gazy. Zatímco se v New Yorku handrkují, tohle je dnešní život v Izraeli. Na farmách, které hoří, zapálené palestinskými pyrobalóny a draky. Více než 30 kolonií včel, které opylují izraelské plodiny, bylo spáleno zaživa. Kde jsou rozhořčené environmentální skupiny? Kde jsou...

Velký sesuv půdy zasáhl obec Bussoleno v alpské části Itálie. Bouře se přehnala před osmou hodinou večer, přestože průtrž mračen trval jen několik minut, nejméně 200 lidí muselo být evakuováno. Záchranáři použili vrtulníky, aby pomohli těm, kteří žijí v poškozených domech.
Tento sesuv půdy byl nejsilnější ze všech a nebylo poprvé za poslední dobu....