Macron navštívil Rusko - Francie uznává novou roli Ruska v mezinárodních vztazích

24.05.2018

Francie uznává novou roli Ruska v mezinárodních vztazích, včetně Blízkého východu.  Řekl Macron na společné mediální konferenci s ruským Vladimirem Putinem v Petrohradě 24.5.2018. Zatímco dodával jeho lyrickou řeč, která trvala téměř 30 minut, v němž se poprvé zabýval dlouhou historií vztahů mezi Ruskem a Francií, francouzský prezident Emmanuel Macron zdůraznil, že Francie je nezávislou zemí a že dialog s Ruskem je "projevem tohoto nezávislého postavení . ""Plně si uvědomuji nenahraditelnou roli Ruska při řešení mezinárodních problémů," pokračoval po několika hodinách rozhovorů s Putinem, kde diskutovali o Sýrii a iránské jaderné dohodě mezi dalšími mezinárodními otázkami, v nichž se obě země aktivně účastní.

Macronův tón byl velmi odlišný oproti loňskému roku, kdy Putina navštívil. Tentokrát mluvil o "robustním" partnerství a definoval jasný přístup k multilaterálním vztahům spolu s Moskvou.

V případě Sýrie se oba prezidenti dohodli, že chtějí vytvořit mechanismus, jenž by spojil úsilí Ruska, Turecka a Íránu, známého jako proces v Astaně, a akce "malé skupiny" iniciované Francií a zahrnuje Británie, Německo , Jordánsku, Spojených státech a Saúdské Arábii.

Došlo také k dohodě o společném vyšetřování údajných případů používání chemických zbraní v Sýrii. Damašek byl v dubnu obviněn západními mocnostmi z používání chemických zbraní ve východní Ghoutě. Bez čekání na vyšetřování ze strany odborníků OPCW USA, Spojené království a Francie vedly letecké útoky na Sýrii.

Pokud jde o iránskou dohodu o jaderných zbraních, kterou USA rozhodly opustit i nadále EU, Macron a Putin znovu zdůraznili, že by měla zůstat v platnosti. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) potvrdila, že Írán dodržuje všechna jeho ustanovení. Odpovědí na otázky redaktorů k tomuto tématu Putin znovu potvrdil svou pozici: "Kde je východisko pro opuštění dohody? Důsledky by byly lakomné. "

Přestože byl Putin skeptický ohledně přidání jakýchkoli prvků k již dohodnuté dohodě, Macron navrhl "změnu" JCPOA, aby se zabýval iráckým programem a aktivitami v oblasti balistických raket v této oblasti.

Macron také načal kyberneticko-bezpečnostní téma a uvedl, že s Putinem souhlasí s vytvořením nového mechanismu, který by oběma zemím pomohl řešit problémy v této oblasti.

Francouzský prezident také uvedl, že francouzské společnosti budou pokračovat v podnikání v Íránu navzdory hrozbě amerických sankcí. Návštěva společnosti Macron se shoduje s největším ruským obchodním fórem - Petrohradským mezinárodním ekonomickým fórem (SPIEF), během něhož francouzská a ruská obchodní společnost uzavřela miliardové obchody.