Macron plánuje velké investice v Rusku

27.05.2018


Na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě Vladimir Putin informoval svého francouzského protějška, že finské investice do Ruska přesáhly šest miliard eur. Nejvíce se na tom podílí firma Fortum. 


ruská ekonomika je otevřená zahraničním investicím

Podle ruského prezidenta byla finská energetická firma jasným příkladem toho, že ruská ekonomika je otevřená zahraničním investicím. Poukázal také na skutečnost, že finská firma dostala zajímavou zakázku na Sibiři.

Macron poté dodal, že Francie je druhým největším zahraničním investorem v Rusku hned po Číně.  Její investice se pohybují kolem 15 miliard eur. 

Macron souhlasil s Putinovým výrokem o tom, že Francie je starým a spolehlivým ekonomickým partnerem Ruska. "Doufám, že se našim francouzským přátelům z Francie bude u nás dařit a budou mít velké zisky."  Následně ale Vladimir Putin poznamenal, že rusko-francouzské ekonomické vztahy jsou utlumené díky tomu, že obě země pracují v mnoha oborech, od vesmíru až po léčiva.  Ruským hlavním ekonomickým partnerem je Čína, ne Francie ani Německo. 

"Obchod s Evropou dosáhl 450 miliard dolarů jen jednou, nyní klesl o polovinu. S Čínou obchod brzy dosáhne 100 miliard dolarů, "řekl ruský prezident.


Francie se chce stát největším přímým investorem v Rusku. 

Odpověděl Macron a dále poznamenal, že francouzské podniky nyní zaměstnávají 170 000 ruských občanů, o to větší zájem teď Francie má na spolupráci s Ruskem. Dodal také, že za posledních 10 let žádná francouzská společnost neopustila ruský trh navzdory potížím v ruské ekonomice. Což je podle něj velmi dobrý signál do budoucna.