Macron slíbil na společné tiskovce s Merkelovou, že jí pomůže čelit odvolání a kritice v Německu

20.06.2018

BERLIN - Emmanuel Macron přijel na dlouho očekávanou návštěvu Německa, aby se s německou kancléřkou dohodl jak v Evropě znovu nastartovat světovou sílu liberalizmu.

Jeho setkání s kancléřkou Angelou Merkelovou z Německa v úterý však byla zastíněna naléhavou otázkou a to jak umlčet velkou část populistů, kteří využívají téma migrace na starém kontinentě - včetně samotného Německa. Píše New York Times.

Paní Merkelová, která čelí vzpouře bavorských konzervativců,dostala 10 denní lhůtu, kdy musí dosáhnout evropské dohody o omezení migrace, která mnoho let uniká Evropské unii.

V úterý tuto hrozbu alespoň dočasně odvrátila. Když požádala Macrona zda  bude přijímat zpět žadatele o azyl, kteří byli poprvé registrováni ve Francii, pokud je Německo na své hranici odmítne, tak jak to požadují  bavorští, pan Macron  řekl, že to udělá. "Souhlasím" řekl.

Více než 200 000 migrantů v loňském roce požádalo o azyl v Německu a podle německého Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky je v letošním roce třeba počítat s podobným počtem žádostí. V roce 2016 požádalo více než 700 000 migrantů a uprchlíků o azyl v Německu.


Koaliční strana paní Merkelové v Bavorsku by ráda poslala zpět každého žadatele o azyl, který se poprvé zaregistroval v jiné evropské zemi. To by však znamenalo vytvoření hranice v bezhraničním schengenském prostoru, o němž si myslí paní Merkelová, že by znamenalo rozpad volného cestování, klenotu v evropské koruně.

Částečně proto, že paní Merkelová potřebuje francouzskou podporu ve snaze najít nový evropský konsensus o tom, jak řešit migraci, uzavřela s panem Macronem v úterý několik dohod.

Paní Merkelová souhlasila se společným rozpočtem pro země, které sdílejí euro, které by byly odděleny od většího rozpočtu Evropské unie a které by byly zavedeny již v roce 2021. Rovněž souhlasila s evropským zajištěním nezaměstnanosti. Obě opatření byla kdysi nepředstavitelná pro fiskálně konzervativní zemi paní Merkelové.

Jejich schůzka v Meseberském paláci mimo Berlín, která se konala před evropským summitem koncem června, měla za cíl řešit široké evropské záležitosti, ale také to bylo poznamenáno všemi domácími politickými výzvami Macrona i Merkelové.

Pan Macron, který nejprve vydal ambiciózní plány pro Evropu v září minulého roku v emotivním projevu na Sorbonně, který trval více jak 100 minut, potřeboval hnutí na návrh rozpočtu německého kancléře na eurozónu, který by mohl představit doma.

Paní Merkelová pak potřebovala podporu pro stanovení evropské frakturované azylové a migrační politiky.

"Evropa je nyní příliš pomalá, příliš slabá, příliš neúčinná," řekl pan Macron v září (2017), než předvedl seznam ambiciózních návrhů.

V úterý pan Macron nedostal tolik, kolik doufal. Loboval za rozpočet stovek milionů eur, na který by měl dohlížet evropský ministr financí. Němečtí úředníci se sice konečně shodli na rozpočtu v eurozóně, ale v desítkách milionů eur a pod dohledem Evropské komise.

Německo však souhlasilo s návrhem na koordinaci sazby daně z příjmů právnických osob s Francií a z revizí evropského stabilizačního mechanismu, záchranného fondu eurozóny, který by rozšířil své poslání a umožnil mu poskytovat nouzové úvěry zemím v recesi.

Vzhledem k aktuální politické situaci paní Merkelové, si ale Macron svoje obhájil.

"V současné době domácí tlak na kancléřku Merkelovou usnadňuje francouzskému prezidentovi získat další peníze na nový rozpočet," řekl Thomas Jäger, profesor na Kolínské univerzitě.

Za těchto okolností analytici uvedli, že společná deklarace vedoucích představitelů, která se týkala také podpory užší vojenské spolupráce a zahraniční politiky, byla podstatnější, než se mohlo očekávat.

Dohoda "je důležitým a správným krokem," řekl Marcel Fratzscher, šéf Německého institutu pro ekonomický výzkum.

Timothy Garton Ash Oxfordské univerzity souhlasil. "V časově uznávaném způsobu se pokusí něco společného pokládat, což vypadá jako významná společná iniciativa," řekl. "Otázka zní: Stačí to pro Evropu?"

"Ještě ne," dodal.

"Tématem, které nás v tuto chvíli znepokojuje, je migrace," uvedla paní Merkelová, která stála vedle pana Macrona na dlouhé společné tiskové konferenci po jejich setkání.

Chtějí také vytvořit větší a efektivnější evropské pohraniční jednotky a doufají, že před přistěhovalci do Evropy dorazí nejdříve ke zpracování žádosti o azyl ze severní Afriky, zejména Libye. Jakmile jsou totiž migranti na kontinentu, je velmi obtížné poslat je zpět, ty kteří nemají právo na azyl.


Trump zveřejnil kritizující tweety, setkání Merkelové s Macronem bylo považováno za "odporný summit - dva hlavní centrističtí vůdci, kteří uzavírají řady.

"Politika prezidenta Donalda Trumpa, která odděluje přistěhovalce ze Spojených států od jejich dětí, ukazuje, že Spojené státy a Evropa nesdílí stejný" model civilizace ", řekl mluvčí Macronova úřadu Benjamin Griveaux.

"Nechci, aby se to, co se děje ve Spojených státech, stalo v Evropě," řekl televizní stanici France 2 a dodal, že "jasně nesdílíme některé jeho hodnoty."

Hlavním úkolem této generace je "hájit evropskou solidaritu proti populismu, proti všem formám populismu, daleko vlevo a napravo."

Některé země, včetně Rakouska a Nizozemska, neupřednostňují samostatný rozpočet v eurozóně, zatímco Itálie s novou populistickou vládou slíbila, že bude bojovat proti migraci.

"V tomto smyslu," řekl pan Jäger, "tento kompromis bude lakmusovým testem, zda francouzsko-německý motor může stále vytáhnout evropský vlak."Všichni to znáte - sluníčko tam, sluníčko tuhle a argument nikde. Oni se sice o argument snaží, ale ve výsledku je to, jako když mouchu přejede válec, pokud tedy válec nepředstavuje "flastenec" a neargumentuje slovy "ty sluníčkářská ku*do, doufám, že tě muslim znásilní!" V takovém případě s přehledem vyhrává sluníčko, podobně jako vyhrálo Rusko...

Nepochopitelné... Němečtí občané se cítí ohroženi, demonstrují proti kriminálním činům migrantů, policie proti nim nasazuje vodní děla.
Naopak vyhrožující islámský radikály, pod vlajkami Islámského státu, nechává policie být. Bez komentáře. Video původně na sociální síti facebook, ale jelikož se tyto videa záhadně ztrácí ze sociálních sítí, video...

V Drážďanech se dá hovořit už o tradici, která začala na přelomu roku 2017/18 a pokračuje pravidelně každé pondělí až do konce léta. Podle informací hnutí Pegida tyto poklidné a nenásilné pochody Němců budou pokračovat, dokud Merkelová neodstoupí. Další podmínkou pro ukončení těchto procházek je deportace uprchlíků, kteří nedostali v Německu azyl. ...

Mnozí možná stále čekají na odhalení nové facebookové stránky, když nám ta předešlá byla bezdůvodně smazána. Mnohé teď ale zklamu, zatím žádný nový projekt neočekávejte. Za současné situace, která na sociální síti Facebook panuje, by postrádalo jakýkoliv význam vydávat energii a čas na něco, co by bylo během několika dní, možná týdnů, za přispění...

Včerejší demonstrace v Německu musela policie rozhánět vodními děly. Tisíce protestujících se střelo s antifašisty. Nejsme mediální stránka, pouze se snažíme dostávat záběry z Německa, ale i z jiných evropských zemí, mezi občany České republiky. Facebook tomu brání jak jen může, smazal a zablokoval všechny stránky i účty, které se snažily o to samé...

Po víkendové vraždě jednoho Němce a dalších zraněných (podle informací OrakelDebakel 3 je mrtvým dokonce němec ruského původu), kterou spáchal dle informací medií imigrant/uprchlík, se srotili občané Saské Kamenice (Chemnitz) a demonstrovali proti dlouhodobě trvajícímu násilí ze strany uprchlíků. Německá provládní media okamžitě rozjela proti...

Dnešním dnem nám bylo oznámeno, celkem stručně a jasně - Váš příspěvek "Otevřené oči" porušuje naše zásady komunity, proto byl odebrán.
Stránka se 17 000 fanoušky a týdenním dosahem 600 000 čtenářů je pro ně příspěvek, který se stal nedostupný i pro nás a tím je ztracený i jeho obsah. Koho zajímá, že si s těmi videi dal někdo...

Aktualizace/cenzura se nedotkne jenom příznivců migrace a odpůrců okupačních vojsk Zemana a Babiše. Dotkne se i desítek ufologů, kteří tak rádi třeba morezprav.cz (občas nahlédnu, blázen je ten, který nevěří v nic, ale lež médií sdílí jako první). Morezpráv je tedy považováno za ohrožení demokracie, protože hovoří o UFO a UFO. A o UFO píší hlavně...

Než začnete číst...Článek byl psaný týden před "čistkou" facebooku. Dnes by vypadal jinak :-)
Není internet jako internet

Internet je užitečný, co se týče předávání nových informací, zkušeností, zážitků, je prospěšný obchodu. S internetem jde přece vše mnohem lépe a rychleji! Nebo ne? V článku zkusíme nahlédnout do nebezpečí internetu, nahlédneme do...