Merkelová se po návštěvě Ruska setkala i s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem

26.05.2018

Německo  má zřejmě dost americké zahraniční politiky. Návštěva Angely Merkelové v Rusku a  Číně tomu dost nasvědčují.

10. května 2018 německá kancléřka Angela Merkelová otevřeně uvedla, že Evropa už nemůže spoléhat na Spojené státy. Naznačila, že ​​evropský kontinent by měl spoléhat sám na sebe.

Tyto výroky z úst německé kancléřky zazněly i díky absurdnímu, ale očekávanému rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně nukleární jaderné dohody, známé také jako společný komplexní akční plán (JCPOA).

"Už to není tak, že nás Spojené státy prostě chrání, Evropa musí mít svůj osud ve svých rukou. To je náš úkol do budoucnosti, "uvedla  Merkelová během řeči s francouzským  prezidentem Emmanuelem Macronem.Během několika týdnů Merkelová jistě ukázala, že to nejsou pouze plané řeči. Výlety kancléřky do Ruska a Číny tomu nasvědčují. Výsledky těchto setkání naznačují značnou změnu rovnováhy moci v Evropě a v Asii.

Čína a Německo z očí do očí

Právě tento čtvrtek Čína oznámila, že "otevře své dveře" německým firmám. Čína i Německo mají společný zájem na tom, aby odvrátili plán  Trumpa ničit ekonomický růst zemí jenž spolupracují s USA. Pokaždé, když Trump otevře ústa, tak se zdá, že evropské a asijské podniky jsou spíše submisivní vedle těch amerických. Německo, ze všech evropských zemí, je největším vývozcem automobilů do USA. Zároveň je ale také největším evropským obchodním partnerem Číny.

Merkelová i Macron se snažili přesvědčit Trumpa, aby úplně neomezil Iránskou jadernou dohodu. Vedoucí představitelé dokonce vydali společné prohlášení s britskou premiérou Theresou Mayovou, jejíž postoj vůči Iránu by neměl zůstat bez povšimnutí. Není divu, že podle agentury Reuters němečtí představitelé uvedli, že obchodní politika je "Trumpova první Amerika", jeho administrativa se prohlásila za Světovou obchodní organizaci a také jeho vypovězení jaderné dohody z Íránu posunuly Čínu a Německo k těsnějšímu sblížení. 

Zrušení sankcí vůči Íránu vedlo k nárůstu obchodních transakcí mezi Německem a Íránem z 2,7 miliardy EUR v roce 2014 na 3,5 miliardy EUR v loňském roce. Je také třeba poznamenat, že Írán nyní začne přijímat eura za svoji ropu ve snaze se vyhnout americkému dolaru. T

Ať tak či onak, Německo a Čína souhlasili s tím, že budou dodržovat dohodu s Íránem.


Německo-ruské vztahy myslí na budoucnost

Není to tak dávno co USA  varovalo Německo, že sankce mohou být zaměřeny i na německo-ruský plynovod známý jako projekt Nord Stream 2. Pokud jste někdy chtěli důkaz, že hlavní důvody válek vedených USA byly poháněny penězi se zemním plynem, tak už ho zřejmě máte. Proč zabránit Německu a Rusku pracovat na tomto monumentálním projektu? Německo potřebuje plyn, a Rusko, které je poměrně blízko, mu ho může dodat.

Navzdory skutečnosti, že obě země nadále vedou řadu sporů (včetně sankcí, které nadále směřují na Rusko), setkání Merkelové s ruským prezidentem Vladimírem Putinem ukazuje, že je ještě šance setkat se s protějškem a diskutovat o těchto otázkách přátelsky, zdá se, že se stávající Trumpova vláda téměř vše ztratí a bude se muset spoléhat jen na sebe.

"Pokud chcete řešit problémy, musíte vést dialog se všemi" řekla Merkelová vedle Putina uprostřed rozhovorů.

Jeden ruský prezidentský poradce údajně navrhl, že schůzka proběhla, protože tito dva světoví lídři se nyní ocitli na stejné straně a uvedl, že "když se názory shodují, pak se země přinejmenším přiblíží k sobě."

Podle staršího německého úředníka se znalostí strategie kancléřství je sbližování s Ruskem nyní klíčovým politickým cílem v Berlíně. Ankety již naznačují, že Němci důvěřují Rusku pod Putinem víc než oni důvěřují Spojeným státům s Trumpem. 

Šach pro Trumpa nebo rovnou šach mat?  

Kdo ví...


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Všichni to znáte - sluníčko tam, sluníčko tuhle a argument nikde. Oni se sice o argument snaží, ale ve výsledku je to, jako když mouchu přejede válec, pokud tedy válec nepředstavuje "flastenec" a neargumentuje slovy "ty sluníčkářská ku*do, doufám, že tě muslim znásilní!" V takovém případě s přehledem vyhrává sluníčko, podobně jako vyhrálo Rusko...

Nepochopitelné... Němečtí občané se cítí ohroženi, demonstrují proti kriminálním činům migrantů, policie proti nim nasazuje vodní děla.
Naopak vyhrožující islámský radikály, pod vlajkami Islámského státu, nechává policie být. Bez komentáře. Video původně na sociální síti facebook, ale jelikož se tyto videa záhadně ztrácí ze sociálních sítí, video...

V Drážďanech se dá hovořit už o tradici, která začala na přelomu roku 2017/18 a pokračuje pravidelně každé pondělí až do konce léta. Podle informací hnutí Pegida tyto poklidné a nenásilné pochody Němců budou pokračovat, dokud Merkelová neodstoupí. Další podmínkou pro ukončení těchto procházek je deportace uprchlíků, kteří nedostali v Německu azyl. ...