Očekávanou italskou vládu s euroskeptickým postojem "vetoval" prezident

28.05.2018

Italský prezident Matteralla
Italský prezident Matteralla

Italský prezident Sergio Mattarella pověřil sestavením úřednické vlády ekonoma Carla Cottarelliho (na fotografii). Mattarella se tak rozhodl poté, co včera odmítl schválit vládu koalice Ligy a Hnutí pěti hvězd. Italskému prezidentovi vadila především nominace euroskeptika Paola Savony na post ministra financí. Očekává se, že úřednická vláda nedostane důvěru parlamentu a zemi jen dovede k předčasným volbám. Ty by se v poválečné italské historii konaly vůbec poprvé.
Zdroj: FTV Prima


Dá se tedy očekávat, že v Itálii se zvedne vlna demonstrací proti tomuto rozhodnutí. Italský prezident totiž popřel výsledek voleb a euroskeptickou koalici dostal mimo hru. 
Pro Italy je to rána do zad a je jasné, že to nezůstane bez odezvy. Pokud úřednická vláda dostane důvěru, můžeme čekat zřejmě podobnou situaci jako ve Francii. Doufejme tedy, že vláda důvěru nedostane, jak tvrdí Prima.  
Bude zajímavé, jak se situace v Itálii bude dál vyvíjet. Italové jsou horkokrevný národ a s narůstajícími počty přistěhovalců roste jejich zloba. A to i směrem k Bruselu. Proto volby ovládly strany s negativním postojem vůči EU.