Polsko je ochotné i zaplatit za stálou přítomnost americké armády v zemi

29.05.2018

Polsko je údajně ochotno zaplatit 2 miliardy USD za stálou přítomnost amerických vojsk v zemi. Moskva nazvala iniciativu "nebezpečnou", tvrdí, že nebude mít správný efekt na evropskou bezpečnost.

Dokument, nazvaný "Návrh na stálou přítomnost USA v Polsku" ministerstvem obrany, byl uplynulý víkend vypuštěn na veřejnost místními médii a skupinou Politico Europe.

Dokument o 39 stranách pojednává o tom, jak byly "mimořádně silné" vztahy mezi Polskem a USA v celé historii. Poláci během studené války "pozoruhodně prozápadní", jak bojovali proti komunismu a nesnášeli Sovětský  svaz. 

Ministerstvo poukazuje na příklady prohlášení Donalda Trumpa, zejména jeho "mezník" Varšavy. Varujícího před  ohrožením naší bezpečnosti. Trvalá přítomnost americké obrněné divize v Polsku - vojenské instalace - pomůže dosáhnout vyšší bezpečnosti v Evropě, píše se v dokumentu.

Hlavním cílem Varšavy je mít vojenskou sílu na své půdě, 

"je jednoznačnou reakcí a odstrašujícím účinkem stále více vyzbrojené a nebezpečné pozice Ruska v Evropě."  

Polsko je dokonce ochotno zaplatit za americká vojska na svém území. Celkové náklady na tuto "bezpečnost Polska" jsou zhruba pětinou výdajů na celkovou obranu země (10 miliard dolarů) v roce 2017, podle odhadů NATO.

Platbou těchto peněz Varšava doufá, že s USA dokáže vytvořit ještě silnější důvěru, která zaručí "bezpečnost a svobodu svého obyvatelstva". Dokumenty, které vyšly zhruba měsíc před summitem NATO v Bruselu, obsahují podrobné mapy různých míst, kde je Varšava připravena hostit americké jednotky.

Zpráva nakonec dospěla k závěru, že města Bydgoszcz a Torun v srdci země budou "ideálním místem pro vznik trvalé přítomnosti americké armády v Polsku.

Minulý týden americký senát vyzval sekretáře ministra obrany Jima Mattise, aby podal zprávu o proveditelnosti a přiměřenosti trvalého nasazení amerických sil na polské půdě. Polsko přivítalo tuto zprávu s radostí a nadějí.

"Přítomnost amerických vojsk na polské půdě nezlepší bezpečnost a stabilitu v Evropě," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. 

Varšavský návrh je "nebezpečnou iniciativou", uvedl Vladimír Džabarov, místopředseda ruského výboru pro zahraniční záležitosti. "Nasazení trvalé základny NATO činí Polsko jedním z hlavních cílů v případě možného konfliktu.  NATO v poslední době posiluje svou přítomnost ve východní Evropě a pobaltských státech. Moskva je pravidelně v médiích vyobrazována jako agresor, který musí být pod kontrolou.  V březnu letošního roku podepsalo Polsko dohodu o nákupu amerických raketových systémů Patriot ve výši 4,75 miliardy dolarů a tvrdilo, že chce mít "přátelské vztahy" se svými sousedy. Moskva opakovaně uvedla, že posilováním západní obrany proti raketám na prahu Ruska může NATO ohrozit regionální bezpečnost.


"Samozřejmě je to svrchované rozhodnutí jakékoli země, ale důsledky pro celkovou atmosféru na kontinentu jsou zřejmé," dodal Vladimír Džabarov