Demonstrace proti reformám prezidenta Macrona stále pokračují, levicové extremisty musí krotit policie

25.05.2018

Francouzský prezident Emmanuel Macron proti sobě během několika měsíců poštval několik skupin obyvatel.  Reformy v podobě škrtů se nelíbí zemědělcům, železničářům a dalším státním zaměstnancům, demonstrují ale i studenti a levicoví extrémisté.

"V případě železnic se Macron dostal do jedné z nejtěžších bitev své dosavadní vlády. Proti sobě má totiž velkou státní společnost SNCF (Société nationale des chemins de fer français) - francouzské dráhy s více než 260 tisíci zaměstnanci.

Firma hospodaří s obrovským dluhem 41 miliard eur (přes bilion korun, podle agentury Reuterse to dokonce až 45 miliard eur). Její personál však přesto používá množství práv a výhod zavedených před desítkami let. Kromě sedmihodinové pracovní doby a štědrých penzí má více než polovina železničářů svou práci doživotně zajištěnou. Do důchodu mohou navíc mnozí z nich odejít už v padesáti letech. 

Venkovu se nelíbí plány s hovězím

Macron však svými kroky neštve jen železničáře. Na venkově se o něm podle listu Le Figaročím dál víc mluví jako o "městském prezidentovi", protože se údajně málo zajímá o problémy obyvatel z menších měst a vesnic. Po nálepce "prezident bohatých" je to tak jeho druhá nelichotivá přezdívka. 
Zemědělcům se totiž nelíbí připravovaná dohoda EU a jihoamerického obchodního bloku Mercosur, díky níž by Unie více otevřela svůj trh hovězímu masu z jihoamerických zemí."  

(zdroj idnes.cz březen 2018)120 000 státních zaměstnanců může přijít o práci do roku 2022

Plány jedné z celé řady reforem totiž počítají se snížením počtu státních zaměstnanců. Státní zaměstnanci to nazývají "útokem" na státní služby a jejich ekonomickou bezpečnost.
Součástí této reformy je i snižování platů a to i policistům. Škrty zasáhnou i důchody. 

Jednotlivé sektory demonstrují sice odděleně, ale protesty plánují vždy ve stejný den. Železničáři mají naplánované stávky až do července. Během stávek doprava ve Francii kolabuje.  Paříž se z pravidla dvakrát do měsíce stává městem transparentů, hesel, ale i násilí. Poslední demonstrace proběhla 22.5.2018. 

Demonstrace zemědělců, důchodců, železničářů a dalších státních zaměstnanců totiž probíhají v klidu, bez násilí a konfliktů s policií. 
To se ale nedá říct o levicových extrémistech. Viz níže v článku. 

Demonstrace proti reformám Macrona v tomto roce:

Demonstrující antifašisté a anarchisté

Veřejný i soukromý sektor demonstruje v několika sta tisícových počtech zcela bez výtržností a konfliktů s policií. To se nedá říct ale o levicových extrémistech, kteří se scházejí v Paříži maximálně v počtu 15 000 lidí. 
Uhýbají z vyznačených tras pochodů, ničí veřejný i soukromý majetek. Vybírají si hlavně výlohy bank, obchody s americkými značky nebo také pobočku MC'donalds, která neustála útok lidí, kteří jsou oblečeni do černého, s kuklou nebo lyžařskými brýlemi na očích. 

Násilnosti levicových extrémistů, když budete pozorní, zahlédnete červené vlajky se srpem a kladivem. Některé záběry jsou kombinací poklidných protestů a těch méně pokojných.

Francouzská policie se stala terčem útoků zahalených tváří i 22.5.2018. Demonstranty potlačila silou. Bohužel to odnesli i lidé z pokojné demonstrace. 


Co stojí za zmínku je fakt, že veřejné mínění o Macronovi stoupá. I přes jeho reformy a tyto demonstrace. 
Francie protesty prožívá bouřlivě už několik desítek let. A tyto demonstrace se stále nevyrovnávají těm z roku 1968 nebo před deseti lety, kdy protivládní demonstrace přilákaly až milion lidí. 

Násilí antifašistů ale neutichá, spíše naopak. Každý jejich protest končí násilnostmi. V minulých letech takto zapalovali policisty, kteří proti nim zasahovali.  Levicoví extrémisté také využívají pokojných demonstrací k rozpoutávání násilí. 


Záběry z protestů 22.5.2018 a 26.5.2018 (během měsíce květen se demonstrovalo 1.5., 5.5.,14.5.,22.5. a 26.5.)

Informace v článku čerpány z francouzských médií a českého idnes.cz