V Belgii zabíjel muž napojený na islámské radikály, tento týden byl propuštěn z vězení

30.05.2018

V belgickém městě Lutych včera zabíjel muž, který byl propuštěn na propustku z vězení teprve tento týden.
A právě v belgickém vězení se údajně ještě více radikalizoval. Za křiku  Allahu Akbar v pravé poledne napadl zezadu dvě policistky, nejdříve nožem, pak jim sebral zbraně a obě na místě popravil. Pak pokračoval dál a zabil řidiče projíždějícího vozu. Poté šel do nedaleké střední školy, kde vzal jako rukojmí ženu, která tam pracuje.  Tam si pro něj přišla zásahová jednotka, která ho na místě zastřelila. 
32 letý muž si ve vězení odpykával trest za obchod s drogami a výtržnictví. 

Politici z okolních zemí Belgie vyjádřili solidaritu a soucit. Bohužel solidarity a soucitu v Evropě bylo dost, chce to činy politiků, případně policie a ozbrojených složek. Uzavření hranic by mělo být prvním krokem k větší bezpečnosti jednotlivých států. Bohužel taková situace zatím nepřichází ani jako návrh. 

"Belgičan", který vraždil v Lutychu není jediný, kdo se ve vězení zradikalizoval a je napojený na islamistické radikály.
Ve Francii už média oznámila, že budou propuštěny čtyři desítky lidí, kteří byli vězněni za terorismus. Ať už se jednalo o přípravy teroristických útoků, nebo napomáhání v realizaci útoků. Tak či onak, analýzy terorismu v Evropě odhalily, že riziko teroristických útoků po jejich propuštění bude zase o něco vyšší. 

V současné době si ve francouzských věznicích odpykává trest více než 500 lidí odsouzených za terorismus. Dalších 1200 trestanců, kteří jsou za mřížemi za jinou trestnou činnost, se navíc ve věznicích zradikalizovalo, uvedla televize BFMT s odkazem na studii Centra pro analýzu terorismu. 

Ve francouzských věznicích je také uvězněno zhruba 700 lidí, kteří odjeli bojovat za Islámský stát v Sýrii. Pro Francii všichni tito lidé představují obrovské riziko. 

"Všichni, kdo se připojili k Islámskému státu a bojovali v Iráku a Sýrii, jsou vinni zločineckým spiknutím a měli by se zodpovídat před soudem," uvedl Molins.