Za vlády Merkelové v Německu přibylo chudinských čtvrtí 

24.05.2018

Nová studie Wissenschaftszentrum Berlin for Social Research (WZB) ukazuje, že "ghettozace" se v Německu navyšuje, píší noviny Die Welt. Sociální vědci zkoumali 74 měst v období od roku 2005 do roku 2014 , v tom co nazývají nejkomplexnější studií, která kdy v Německu byla.

                         Ilustrační foto.

Chudí lidé žijí více a více soustředěni v určitých čtvrtích. Dokonce i mladí a starší lidé jsou čím dál méně sousedé, uvádí studie WZB. Mezera mezi chudými a bohatými se neustále zvětšuje. Zatímco střední třída mizí úplně.

Tento trend je obzvláště patrný ve východním Německu, kde mnoho měst má oblasti s velkými koncentracemi prefabrikovaných budov. Výzkumníci použili oficiální informace o koncentraci lidí, kteří žijí na dávkách, tzv. Příjemci Hartzu IV.

V 80% měst se výrazně zvýšila prostorová koncentrace osob, které jsou příjemci Hartz IV. Bylo to největší tam, kde žije mnoho rodin s malými dětmi a  lidí, kteří potřebují pomoc.

"Zatím známe tuto úroveň pouze z amerických měst," říká vedoucí studie Marcel Helbig. Bylo to "historicky bezprecedentní", jak se socio-prostorové rozdělení ve východoněmeckých městech během několika málo let zvýšilo.
Jako dlouhodobou cestu k místním komunitám doporučují autoři studie navrhnout nové bydlení na lepších místech s přísnými podmínkami pro podíl na sociálním bydlení.

Angela Merkel, která nyní působí ve čtvrtém funkčním období, se v roce 2005 stala německou kancléřkou. Zatímco utrácí miliardy na uprchlíky, zjevně neinvestovala dostatečně na to, aby vytvořila dobré podmínky pro Němce, kteří žijí v Německu od svého narození.