Zbývá už jen pár dnů, aby se zabránilo obchodní válce mezi USA a EU

02.06.2018

Washington má jen pár dní na to, aby přijmul nějaká naléhavá opatření, pokud chce zabránit tomu, aby se s evropskými spojenci vyhnul rozsáhlé obchodní válce, varoval francouzský ministr financí Bruno Le Maire během schůzky G7.

"Stále máme jen pár dní, než přijmeme potřebná opatření, abychom se vyhnuli obchodní válce mezi EU a USA jinak se mezi členy G7 obchodní válce nevyhneme," řekl Le Maire novinářům po setkání ministrů financí G7 v Kanadě Dodal, že je na nás, abychom udělali první krok.

"Míč je v táboře Spojených států a na americké správě, aby přijala správná rozhodnutí, musí vyrovnat situaci a zmírnit následky," dodal. Další špičkoví představitelé předních ekonomik světa se připojili k francouzskému ministrovi v jeho výzvě k naléhavým opatřením.

Souhrnné prohlášení ministerské schůzky uvedlo, že by měly být obnoveny "partnerství pro spolupráci s cílem podporovat volný, spravedlivý, předvídatelný a vzájemně prospěšný obchod". Ministři zemí G7 také vyzvali sekretáře ministerstva financí USA Stevena Mnuchina, aby vyjádřil své jednomyslné znepokojení a zklamání nad nedávnými rozhodnutími USA ukládat cla na dovoz kovů z EU, stejně jako z Kanady a Mexika.

Ve čtvrtek Washington svázal své spojence s dovozními tarify na ocel a hliník poté, co nezískal koncese od svých obchodních partnerů. Nová opatření, včetně 25 procentní sazby na dovoz oceli a 10 procentní sazba na dovoz hliníku, vstoupily v platnost o půlnoci v pátek (2.6.2018).

Tento krok okamžitě vyvolal negativní reakce EU, která již předložila svůj vlastní seznam amerického zboží, který má být odváděn v odvetě, od džínů a kánoí po žvýkací tabák a hrací karty. Zahrnuje zejména 25 procentní dovozní tarif na motocykly Harley-Davidson a whisky bourbon, položky vyrobené ve volebních obvodech některých domácích politických spojenců amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Kanada a Mexiko  slíbily, že sankce USA vrátí v reakci na zavedení cel USA. 

Kanada plánuje zavést podobné daně z dovozu oceli a hliníku z USA, stejně jako vybírat daně z takových výrobků, jako je whisky, pomerančový džus a jiné potravinářské výrobky. Mexický seznam daňových cílů kromě oceli také zahrnuje vepřové maso, klobásy, potravinářské přípravky, jablka, hrozny, brusinky a sýry